Strategia dzienna: 15 X

15-10-2020 09:00
Poniżej prezentujemy codzienną strategię dla par walutowych EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN.
Strategia dzienna: 15 X
Strategia dzienna: 15 X

Strategia: EUR/PLN

  • strategia krótkoterminowa: złoty słabnie mimo relatywnej stabilizacji na głównym rynku walutowym. Winnymi są niepewność związana z wyborami w USA (oprócz prezydenta ważny będzie też skład Senatu) oraz gwałtownie rosnąca liczba zachorowań w Polsce i Europie. Konieczne będą restrykcje które znowu przyniosą gorsze wskaźniki makroekonomiczne.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,5100 – 4,5400
  • średni termin: poziom równowagi dla kursu szacujemy na okolice 4,45, ale powrót na te pułapy po wrześniowym wystrzale kursu jest hamowany przez nerwowe nastroje na rynkach. Inwestorzy uświadamiają sobie, że sytuacja epidemiczna spowalnia odbicie gospodarcze w Europie, wybory prezydenckie w USA sprzyjają częstym zmianom kierunku notowań na globalnych rynkach.
  • fundamenty: po bezprecedensowym luzowaniu polityki RPP realne stopy procentowe (stopa nominalna minus inflacja) są silnie ujemne. W okresach rynkowych turbulencji (vide: wrzesień) skutkuje to podatnością złotego na przeceny. Rynki wschodzące nie przyciągają kapitału.

Strategia: USD/PLN

  • strategia krótkoterminowa: kurs EUR/USD pozostaje przy  1,1750 ale niepewność polityczna w USA może zwrócić inwestorów ku dolarowi jako bezpiecznej inwestycji. Maleją szanse na pakiet pomocowy przed wyborami bo Demokraci nie będą prawdopodobnie skłonni do kompromisu przed wyborami w których mogą zwyciężyć. Zakładamy utrzymanie awersji do ryzyka w najbliższych dniach.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 3,8350 – 3,8650
  • średni termin: ostatni miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA będzie nerwowy i chimeryczny – dolar naprzemiennie będzie tracił i zyskiwał. Uważamy jednak, że średnioterminowe, tegoroczne minima wartości amerykańskiej waluty zostały są blisko  i spadki USD/PLN są ograniczone.

Strategia: GBP/PLN

  • strategia krótkoterminowa: GBP/USD wystrzelił ponad 1,30 w reakcji na doniesienia, według których Wielka Brytania sygnalizuje, że będzie kontynuować wysiłki na rzecz porozumienia z Unią Europejską po przekroczeniu dzisiejszego dealdine’u (15 października). Rynek zaczyna wierzyć, że strony jednak dojdą do porozumienia co może przynieść wzrost wartości funta.
  • oczekiwany przedział wahań na dziś: 4,9850 – 5,0200
  • średni termin: zakładamy, że ostatecznie porozumienie zostanie osiągnięte a funt wyraźnie będzie zyskiwał. Oznacza to, że wrześniowe minima funta (GBP/USD 1,2670, GBP/PLN ok. 4,80) są bezpieczne a euforia po porozumieniu dostarczyć powinna atrakcyjnych poziomów do sprzedaży waluty i zabezpieczania ekspozycji na dłuższy termin.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.