Start sesji w Europie: początek lekko zdominowany przez sprzedających

07-12-2023 09:30
Kilka głównych indeksów rynków akcji w Europie osiągnęło w środę rano swe nowe przynajmniej roczne maksima. Swój historyczny rekord ustanowił dziś niemiecki DAX (+0,06 proc. ok. godz. 10:20. Najwyżej od czerwca 2008 roku był dziś rano włoski FTSE MIB (+0,4 proc.). Swe nowe 5-letnie maksimum ustanowił dziś hiszpański IBEX 35 (+0,03 proc.).
Start sesji w Europie: przynajmniej roczne maksima indeksów rynków akcji w kilku krajach

Zwyżki głównej pary walutowej rozpoczęły się w okolicach godz. 8:00 (choć pierwszą rekacją na dane był spadek do 1,0755). Wówczas poznaliśmy dane na temat produkcji przemysłowej z Niemiec, które rozczarowały.  Była ona niższa niż rok wcześniej o 3,5 proc. To 5-ty z rzędu miesiąc ujemnej rocznej dynamiki produkcji. W ujęciu miesięcznym otrzymaliśmy spadek o 0,4 proc. podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,2 proc.

Dziś z europejskich danych warto zwrócić uwagę na finalny odczyt PKB (Q3) dla strefy euro. Publikacja zaplanowana jest na godz. 11:00. Konsensus rynkowy zakłada wzrost w ujęciu rocznym o 0,1 proc. oraz spadek o 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.