Sprzedaż detaliczna zapowiedzią kłopotów

17-11-2020 15:02
Październikowa sprzedaż detaliczna z USA wypadła słabo, rosnąć tylko o 0,3 proc. m/m (prog. 0,5 proc.). Sprzedaż bazowa, z pominięciem bardzo zmiennych kategorii, także rozczarowała: 0,1 proc. vs 0,5 proc. Dochodzą jeszcze negatywne rewizje danych za wrzesień o 0,3-0,5 pkt proc.
Sprzedaż detaliczna zapowiedzią kłopotów

Dane mogą być zapowiedzią głębszego schłodzenia odbicia gospodarczego. Nie widać oznak gromadzenia zapasów na czas potencjalnego lockdownu, a raczej konsumenci ograniczają wydatki, kiedy jeszcze nie odbudowali oszczędności po ostatnim lockdownie, a pomoc publiczna stoi pod znakiem zapytania.

Jeśli COVID-19 będzie się rozprzestrzeniał dalej, a pomoc publiczna nie nadejdzie, reakcja Fed będzie bardziej niż konieczna. To rysuje negatywne perspektywy dla USD w średnim terminie. Teraz presja na dolarze jest umiarkowana: EUR/USD podchodzi pod 1,19, USD/JPY testuje 104,10.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.