Spółka dnia: RELX

18-01-2024 14:06
Kurs akcji notowanej na giełdach w Londynie, Amsterdamie i Nowym Jorku firmy RELX (poprzednio znanej jako Reed Elsevier; stopa dywidendy 1,7 proc., C/Z 35,5, C/S 6,8, C/WK 18,76, kapitalizacja 56 mld GBP) dostarczającej naukową, techniczną i medyczną informację i narzędzia analityczne, dane prawne i narzędzia do ich analizy, narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji oraz organizującą wystawy powstałej w 1993 roku w wyniku fuzji brytyjskiego wydawcy Reed Internetional i holenderskiego wydawcy Elsevier od 1988 roku przebywa w obrębie kanału długoterminowego trendu wzrostowego.
Spółka dnia: RELX

Kurs osiągnął górne ograniczenie tego kanału w 1998 roku oraz w tym roku i obecnie podejmuję próbę jego przełamania w górę. Od 2012 roku kurs porusza się w obrębie formacji „wachlarza”. Kurs przebywa obecnie powyżej swojej rosnącej średniej 50-tygodniowej, ta zaś znajduje się nad zwyżkującą średnią 200-tygodniową kursu.

Kurs akcji spółki RELX w latach 1988-2023, dane tygodniowe (źródło: Bloomberg)

W krótszej perspektywie kurs akcji spółki w ostatnich tygodniach przełamał linie oporu wyznaczane przez rozmiary opuszczonych górą w 2023 roku konsolidacji i powoli zbliża się do górnego ograniczenia kanału średnioterminowego trendu wzrostowego w obrębie którego przebywa od marca 2020 roku.

Kurs przebywa obecnie powyżej swojej rosnącej średniej 50-sesyjnej, ta zaś przebywa ponad zwyżkującą średnią 200-sesyjną kursu.

Kurs akcji spółki RELX w latach 2019-2022, dane dzienne (źródło: Bloomberg)

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.