Spadki Dolara Australijskiego

09-05-2022 15:38
Kurs AUD spada względem USD aż o 1,03 proc..Drugi raz w tym roku spadł poniżej 0,70 USD (pierwszy raz był w styczniu tego roku). Rosnące rentowności amerykańskich obligacji wzmocniły pozycję USD, z niekorzyścią dla AUD.
Spadki Dolara Australijskiego

Presję również wywiera zapowiedź kolejnych podwyżek stóp procentowych przez FED. Dzisiaj rynki są również bardzo negatywnie nastawione do ryzyka, traci większość ryzykownych walorów między innymi: indeksy giełdowe, czy waluty surowcowe. Dolar australijski ma silne powiązanie z rudą żelaza, która spadła dzisiaj o 5,08 proc. W podobnej sytuacji jest CAD oraz NZD. Waluta Australii traci do USD 0,76 proc., ze względu na spadek kursu ropy WTI (traci 2,27 proc.), NZD mający korelację z produktami mlecznymi ulega deprecjacji względem USD o 0,66 proc.. Podwyżka stóp procentowych nie spełniła swojego zadania. Prognozowany wzrost o 0,25 proc., ostatecznie wyniósł 0,35 proc. (wcześniej było to 0,1 proc.). Pomimo tych dobrych danych , waluta traci względem USD. 

Inne dane z tej gospodarki okazały się względnie dobre, sprzedaż detaliczna ciągle wzrasta (1,6 proc. ), wskaźnik PSI dla usług również okazał się pozytywny (57,8 pkt. wskazuje na wzrost aktywności sektora usług), także indeks PMI dla przemysłu wykazał się solidny (58,5 pkt.). Jedynie informacja o nowych domach oddanych do użytku zaskoczyła inwestorów. Spadek w porównaniu do miesiąca wcześniej wyniósł 18,5 proc., zaś spodziewano się tylko 12 proc.. 

Tak dobre dane gospodarcze oraz interwencja państwa, powinny zagwarantować stabilności waluty, lecz jednak w tym wypadku tak nie jest.

 

Wykres notowań AUD/USD.pro, interwał dzienny źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.