Spadek sprzedaży w Wielkiej Brytanii

18-06-2021 08:21
Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła w maju o 1,4 proc. m/m (prog. +1,5 proc. m/m). Wyraźnie spadła również sprzedaż detaliczna z wyłączeniem paliw (-2,1 proc. m/m vs prog. 1,4 proc. m/m).
Spadek sprzedaży w Wielkiej Brytanii

Odczyt pozostawia negatywne pierwsze wrażenie, jednak po zagłębieniu się w szczegóły badania widzimy, że katalizatorem spadku sprzedaży w maju była żywność, podczas gdy sprzedaż w sklepach niespożywczych rosła o 2,3 proc. m/m. Może to wskazywać na nie w pełni zrealizowany odroczony popyt w przypadku dóbr trwałego użytku. 

Dane nie wywołały wrażenia na notowaniach GBP/USD. Te faktycznie lekko się cofnęły, ale obecnie są zależne przede wszystkim od sentymentu do dolara. GBP/USD oscyluje wokół 1,39 pkt., a więc poniżej dolnej bandy kanału wzrostowego, w których poruszał się od maja ubiegłego roku. Pierwsze ważne wsparcie wypada na poziomie 1,38, a kolejny bastion kupujących to dołki z przełomu marca i kwietnia (1,3675). 

Notowania instrumentu GBP/USD, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu GBP/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.