Spadek PKB potwierdzony

26-02-2021 10:20
Ostateczny odczyt polskiego PKB za 4Q20 potwierdza wcześniejsze szacunki. W ostatnim kwartale ubiegłego roku polska gospodarka skurczyła się o 2,8 proc. r/r.
Spadek PKB potwierdzony

Ważniejsze od ostatecznego odczytu są jednak szczegóły publikacji. Konsumpcja prywatna spadła o 3,2 proc. r/r, natomiast publiczna wzrosła o 3,4 proc. r/r. Niepokoi spadek inwestycji o 10,9 proc. r/r, niemniej wszystko wskazuje na to, że jest to ostatni kwartał z ujemną dynamiką PKB.

Złoty umiarkowanie reaguje na dane, choć umacnia się w relacji do euro o 0,2 proc. Kurs EUR/PLN spada w piątek o 1,5 grosza do poziomu 4,5090. Notowania przełamują linię 55-cio sesyjnej średniej kroczącej, co może wywołać większy ruch spadkowy. Niemniej należy uważnie przyglądać się sytuacji na rynku długu, która determinuje handel w ostatnim czasie.

Notowania EUR/PLN, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.