Spadek inflacji w Kanadzie

20-01-2021 14:41
Inflacja konsumencka w Kanadzie wypadła niżej od oczekiwań rynku, ale jednocześnie wzrosła względem poprzedniego odczytu.
Spadek inflacji w Kanadzie

Wartość wskaźnika CPI wyniosła w grudniu 0,7 proc. r/r vs 1 proc. oczekiwana. Oznacza to spadek o 3 pkt. proc. względem odczytu za listopad. Inflacja w ujęciu miesięcznym obniżyła się do poziomu -o,2 proc. Również wskaźnik bazowy zanotował spadek, a wartość wskaźnika kształtowała się na poziomie 1,8 proc. r/r.

Problemy pandemiczne sprawiają, że presja inflacyjna znacznie się obniża, a działania podejmowane przez banki centralne często nie wystarczają, aby zatrzymać jej spadek. 

Wartości wskaźników sugerują brak zmian w polityce monetarnej. O 16:00 Bank Kanady przedstawi komunikat odnośnie poziomu stóp procentowych. Konsensus zakłada brak zmian. USD/CAD pozostaje stabilny w okolicy 1,27.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.