Słaby dolar wspiera waluty EM

14-05-2021 13:51
Na rynku walutowym wzmaga się apetyt na ryzyko. Dolar jest w piątek najsłabszą walutą z koszyka G10. Poprawę nastrojów starają się wykorzystać waluty krajów rozwijających się, ale ze zmiennym skutkiem.
Słaby dolar wspiera waluty EM

Na głównym rynku EUR/USD rośnie do 1,2115. Odczyt inflacji producenckiej nie dostarczył rynkowi tego, czego inwestorzy oczekiwali. Wprawdzie odczyt był wyższy od konsensusu (0,6 proc. m/m vs prog. 0,3 proc. r/r), ale faktyczny konsensu po danych CPI kształtował się znacznie wyżej. Odczyt został odebrany jako negatywny dla dolara. W ślad za spadającymi rentownościami (-0,2 punktu proc. intraday) cofnęły się notowania dolara.

W regionie CEE najsilniejsza walutą w piątek jest węgierski forint, którego notowania są najwyższe od lutego br. Kurs EUR/HUF cofa się do 355 pkt. Nieco gorzej prezentuje się korona czeska, która wytraciła znaczną część impetu budowanego na oczekiwaniach rychłych podwyżek stóp procentowych.

Na rynku złotego panuje spokojna atmosfera po tym jak SN oddalił w czasie decyzję ws. kredytów CHF. W czwartek na pierwsze strony przebijały się komentarze członków RPP sugerujące podwyżkę stóp o 10-15 punktów bazowych. Głosy pochodziły jednak od jastrzębiej części Rady, a za bazowy scenariusz nadal uznajemy utrzymanie parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie do końca roku. Niemniej oczekiwania odnośnie podwyżki mogą wspierać złotego w średnim terminie. Kluczowy będzie odczyt CPI za maj, który może wzniecić burzę odnośnie kształtu polityki monetarnej. W piątek EUR/PLN jest nieco wyżej przy 4,5250, a notowania GBP/PLN oscylują wokół 5,2560. Słaby dolar wspomaga osłabienie kursu USD/PLN, który spada w piątek do 3,7325.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.