Sentix w strefie euro wzrósł drugi miesiąc z rzędu, kurs EUR/USD wznowi zwyżkę?

04-12-2023 11:01
Indeks Sentix w strefie euro to miesięczny sondaż wśród ponad 4000 prywatnych i instytucjonalnych inwestorów na rynkach finansowych na temat ich oceny sytuacji gospodarczej i ich oczekiwań na następne 6 miesięcy. W grudniu br. wartość tego wskaźnika dla strefy euro wzrosłą do poziomu -16,8 pkt. z -18,6 pkt. miesiąca wcześniej. Oczekiwano wzrostu do poziomu -16,5 pkt.
Sentix w strefie euro drugi miesiąc z rzędu, kurs EUR/USD wznowi zwyżkę?

Strefa euro, indeks Sentix (pkt.), dane miesięczne (źródło: Bloomberg)

 

Kurs EUR/USD w połowie listopada br. wzrósł powyżej poziomu linii oporu poprowadzonej przez jego lokalne minima ustanawiane od stycznia do sierpnia br.  Zanegowane w ten sposób został wybicie kurs EUR/USD poniżej wspomnianej linii, do którego doszło do wrześniu 2023. Konsekwencją tej negacji powinien być ruch w górę o rozmiar osiągnięty przez zanegowane wybicie. W obecnej sytuacji można spekulować, że byłby tu ruch w okolice tegorocznego lipcowego szczytu kurs EUR/USD znajdującego się na poziomie 1,127 USD.

Kurs EUR/USD, dane dzienne (źródło: Bloomberg)

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.