Rynek FX czeka na propozycje

14-01-2021 13:06
Na rynku walutowym trwa oczekiwanie na ogłoszenie szczegółów pakietu fiskalnego, które prezydent elekt Biden ma zaprezentować późnym wieczorem polskiego czasu.
Rynek FX czeka na propozycje

Przyjęcie pakietu byłoby sporym wsparciem dla walut EM, jednak na ten moment padnie jedynie propozycja kształtu pakietu. Jeśli będzie ona zbyt wygórowana, może napotkać sprzeciw w Kongresie, co przełoży się na długie procedowanie. Należy pamiętać, że sama propozycja nic nie zmienia, a dopiero jej przyjęcie napędzi rajd ryzyka.

Rodzima waluta reaguje niewielkim osłabieniem po posiedzeniu RPP. Pierwszy raz w komunikacie pojawiły się informacje o interwencjach walutowych. Rynek w krótkim terminie nie chce walczyć z bankiem centralnym, ale w średnim terminie najbardziej prawdopodobny jest powrót do umocnienia złotego, za którym przemawiają wszystkie fundamentalne czynniki. EUR/PLN oddalił się od dziennych maksimów, a kurs oscyluje w okolicy 4,5350.

Lokalnie, stabilny pozostaje węgierski forint. Wcześniej opublikowano dane o inflacji na Węgrzech, która spadła o 0,1 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego odczytu. Kurs EUR/HUF znajduje się na poziomie 359 pkt. Słabiej wypada w czwartek korona czeska, która osłabiła się o 0,15 proc. w stosunku do ceny odniesienia ze środy. Kurs EUR/CZK oscyluje wokół 26,19.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.