RUB walczy ze strachem o reperkusje polityczne

03-02-2021 11:19
Jeszcze wczoraj ruble był jedną z mocniejszych walut rynków wschodzących, w czym niewątpliwie pomagał rajd cen ropy naftowej (Brent +2,8 proc.). Jednak zasądzenie wyroku na Aleksieju Nawalnym odwróciło trend. Negatywny szum wokół Rosji wzbudza popłoch wśród zagranicznych inwestorów, którzy do tego momentu gromadzili długie pozycje w RUB.
RUB walczy ze strachem o reperkusje polityczne

Nawalny został skazany na 2 lata i 8 miesięcy kolonii karnej za złamanie warunków zawieszenia wyroku z  2014 r.

Decyzja sądu może prowadzić do nasilenia protestów zwolenników opozycjonisty, choć jest mało prawdopodobne, aby protesty miały doprowadzić do destabilizacji państwa. Większym ryzykiem jest odpowiedź UE/USA i perspektywa nowych sankcji.

W dobie pandemii i globalnej solidarności wydaje się bardziej prawdopodobne, że Zachód powstrzyma się od sankcji ekonomicznych lub będą one ograniczone, w efekcie średnioterminowe perspektywy gospodarcze dla Rosji pozostają bez zmian. Mimo to polityczne apele i naciski będą generować niepewne tło, co może zniechęcać inwestorów zagranicznych do rubla lub podwyższenia premii za ryzyko polityczne.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.