RUB: odbicie ropy neutralizuje protesty

01-02-2021 14:38
Druga fala protestów zwolenników opozycjonisty Nawalnego nie przyciąga takiej uwagi, jak wydarzenia z poprzedniego weekendu, podczas gdy odbicie cen ropy naftowej pomaga zneutralizować negatywną presję. Forint się nie wyróżnia.
RUB: odbicie ropy neutralizuje protesty

USD/RUB krąży wokół 75,50 po piątkowym zawróceniu z okolic 76,50. Generalny sentyment rynkowy odgrywa główną rolę w wahaniach i zeszłotygodniowy wzrost awersji do ryzyka sprzyjał osłabieniu rubla. Dziś rynki są spokojniejsze, USD początkowo był słabszy (już odbija), a ropa Bret zyskuje dziś 1 proc. (do 55,6 USD/b). To pomaga w stabilizacji ceny rubla i przeciwdziała potencjalnej presji z tytułu ryzyk politycznych. Weekend przyniósł kolejne protesty zwolenników Nawalnego, jednak frekwencja była niższa niż poprzedniej soboty, a władze były lepiej przygotowane. We wtorek Nawalnego ma czekać przesłuchanie w sądzie, co z pewnością wywoła nowe preteksty i przyciągnie uwagę. Jednak premia za ryzyko polityczne powinna być przejściowa i w dalszym okresie powinniśmy obserwować powrót USD/RUB do przedziału 73-74.

USD/RUB - wykres 1D; Źródło: TMSDirect

Nic szczególnego nie dzieje się na rynku forinta węgierskiego, który odzwierciedla zmiany apetytu na ryzyko. PMI dla przemysłu z Węgier wypadł mocno (54,9, prog. 51,2). EUR/HUF zjechał z 361 do 356. i testuje 6-tygodniowe minima. Możemy zobaczyć podejście do 355, ale nie mamy przekonania do silniejszego ruchu. Forintowi brak silnych fundamentów i o ile nastroje na rynkach zewnętrznych nie wzmocnią się wyraźnie, nie znajdzie się szczególna siła do kupna waluty.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.