RPP: decyzje nakierowane na obniżenie inflacji

08-12-2021 16:43
Komunikat po środowym posiedzeniu RPP ma raczej neutralny wydźwięk. Rada po podwyżce stóp procentowych o 50pb wskazuje, że kolejne decyzje będą uzależnione od zmieniającego się otoczenia makroekonomicznego. W dalszym ciągu jednak będą ona nakierowane na obniżenie inflacji. W szczegółach komunikat nie porywa. RPP zwraca uwagę na to, że podwyższona inflacja wynika w dużej mierze z czynników zewnętrznych. Pomimo, iż decyzja jest zgodna z konsensusem złoty zareagował na nią osłabieniem. Rada wyraźnie nie sprostała oczekiwaniom rynku przez co możemy obserwować zmianę trendu na deprecjacyjny w przypadku PLN. Szansą na podtrzymanie jastrzębiej retoryki będzie czwartkowa konferencja, jednak mając w pamięci poprzednie wystąpienia po posiedzeniach trudno oczekiwać rychłego umocnienia złotego. EUR/PLN rośnie do 4,6080.
RPP: decyzje nakierowane na obniżenie inflacji
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.