Rośnie wartość zamówień w USA

23-12-2021 14:43
Wartość nowych zamówień w Stanach Zjednoczonych wzrosła w listopadzie o 2,5 proc. m/m (prog. 1,8 proc. m/m, wynika z wstępnych szacunków. Jednocześnie zarówno przychody, jak i wydatki Amerykanów rosły wolniej niż w poprzednim miesiącu. Wskaźnik inflacji PCE kontynuuje wzrosty. W listopadzie wartość PCE Core wzrosła do 4,7 proc. r/r.
 Rośnie wartość zamówień w USA

W obrazie gospodarki USA zmienia się relatywnie niewiele. Wzrost cen jest kontynuowany, co obniża siłę nabywczą gospodarstw domowych (wydatki rosną szybciej od przychodów). Jednocześnie wartość zamówień wzrasta, moim zdaniem z dwóch powodów. Pierwszy to naturalnie inflacja, która podbija wartość wskaźnika. Drugi zaś to zwiększone zakupy konsumentów w obawie przed dalszym wzrostem cen (paniczne zakupy). Szczególnie drugie zjawisko jest skrajnie niekorzystne, gdyż oznaczałoby odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych, a więc dalszą presję na wzrost cen. 

W takim otoczeniu Fed będzie kontynuował zacieśnianie monetarne, co jest już jednak wycenione. Rynki finansowe nie reagują na publikację, a EUR/USD kontynuuje lekki ruch spadkowy. Po południu notowania utrzymują się na poziomie 1,1305.  

Notowania instrumentu EURUSD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.