Rośnie inflacja w Wielkiej Brytanii

19-01-2022 08:29
W grudniu inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii, mierzona wskaźnikiem CPI, wyniosła 5,4 proc. r/r. Jednocześnie wartość inflacji bazowej wzrosła do 4,2 proc. r/r (poprzednio 4 proc.).
Rośnie inflacja w Wielkiej Brytanii

Jest to najwyższy odczyt od marca 1992 r., a presja inflacyjna w Wielkiej Brytanii nadal rośnie. Następne posiedzenie BOE odbędzie się 3 lutego i biorąc pod uwagę okoliczności, sądzę, że będziemy świadkami podwyżki stopy procentowej. Sytuacja w realnej gospodarce nie stwarza przeszkód dla takiego kroku, a wysoka inflacja wręcz zachęca do działań. 

Notowania GBP/USD odbijają po kilku z rzędu sesjach spadkowych. Kluczowe będzie zachowanie kursu w okolicy górnej bandy kanału spadkowego, w którym notowania znajdowały się przez długi czas. Z perspektywy analizy technicznej dawny opór stanowi obecnie ważne wsparcie. GBP/USD znajduje się przy 1,3598. 


Notowania instrumentu GBPUSD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.