Ropa: odłożenie spotkania OPEC+ podsyca nerwowość

01-12-2020 11:09
Notowania ropy naftowej we wtorek są stabilne, ale trudno nie dostrzegać nerwowości. Kurs WTI odbija od kluczowych w krótkim terminie dołków leżących poniżej 45,00 USD za baryłkę, ale podbicie jest wygaszane przy maksimach z poprzednich dwóch sesji, czyli nieco ponad 45,50 USD za baryłkę. To wszystko w otoczeniu słabszego dolara i wzrostów na giełdach, czyli pozytywnym dla notowań surowca środowisku.
Konferencja OPEC+ w kwietniu. Źródło: Twitter OPEC
Konferencja OPEC+ w kwietniu. Źródło: Twitter OPEC

Rynek jest w fazie wyczekiwania na przełożone spotkanie OPEC+.  Miało ono odbyć się dziś, odbędzie się w czwartek. Jeszcze kilkanaście dni temu wydawało się, że odłożenia podniesienia limitu wydobycia o niemal 2 mln baryłek na dzień będzie formalnością. Jednak silne wzrosty cen surowca na fali pozytywnych doniesień o przełomie w pracach nad szczepionką na COVID-19 wywołały spór o to, czy rynek należy dodatkowo wspierać poprzez dalsze ograniczanie dostępności surowca.

Oponowały Kazachstan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, państwa, które mają historię przekraczania limitów wydobycia. ZEA to jeden z krajów, który musi dodatkowo redukować ekstrakcję ze względu na wcześniejsze złamanie porozumienia. W otoczeniu rosnących cen i konkurencji o dostawców przed odbiciem popytu w 2021 budzi to silny opór. Ostatecznie porozumienie powinno zostać osiągnięte, co da chwilowy impuls do wzrostów. Odłożenie złagodzenia redukcji wydobycia o zaledwie trzy miesiące może stać się niewystarczające by przedłużyć rajd w notowaniach surowca, który w ostatnim miesiącu podrożał o ponad 25 proc.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.