Przemówienia przedstawicieli EBC

29-03-2023 12:40
EBC dwa tygodnie temu w czwartek zdecydowało o podniesieniu stóp procentowych o 50 pb. Kolejna decyzja zapadnie już 4 maja, a dotychczas ciężko ustalić o jakim przedziale potencjalnych podwyżek można mówić. W takiej sytuacji z pewnością pomocne są wystąpienia przedstawicieli organu decyzyjnego.

Peter Kazir powiedział, że Europejski Bank Centralny stale obserwuje sytuację sektora bankowego w Europie (problemy Deutsche Banku, przejęcie Credit Suisse). Dodał natomiast, że EBC jest stale przygotowane aby ewentualnie zapewnić stabilność finansową w przypadku, gdyby większa instytucja okazała się na przykład niewypłacalna. EUR chwilowo się osłabiło, ale następnie zaczęło nadrabiać straty

Wskazuje to na to, że EBC podobnie jak Fed jest gotowe na ewentualna pomoc upadającym bankom. Sytuacja Deutsche Banku w ostatnim czasie się poprawiła. Znaczny spadek ceny akcji został ,,zatrzymany”.

Dzisiaj wypowiadał się także inny członek EBC Peter Lane. On z drugiej strony powiedział, że obecnie nie ma żadnych powodów aby coś się stało, napięcie w sektorze finansowym pomału ustępuje i wszystko wraca do normy. Dodał także, że stopy procentowe w dalszym ciągu powinny rosnąć (kolejna decyzja już w maju).

Od końca lutego tego roku notowanie głównej pary walutowej zaczęło iść do góry. Kurs z okolic 1,05 urósł w pewnym momencie nawet do 1,09. Obecnie notowanie walczy właśnie z tym oporem. Dzisiaj EUR/USD jest określane na 1,0853 i zyskuje od rana 0,07 proc..

Wykres EUR/USD; interwał: tygodniowy; źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.