Próba kontynuacji odbicia cen akcji w górę

17-05-2022 09:42
Po wczorajszym lekkim zawahaniu (WIG-20 -0,19 proc., DAX –0,45 proc., S&P 500 -0,39 proc.) rynki akcji na świecie sprawiały dziś rano wrażenie, że chcą kontynuować próby kontynuacji rozpoczętego pod koniec poprzedniego tygodnia wzrostu. WIG-20 zwyżkował na początku wtorkowej sesji o 0,76 proc., DAX rósł o +0,95 proc., a cena kontraktów na S&P 500 zyskiwała +0,56 proc.
 Próba kontynuacji odbicia cen akcji w górę

Po wzroście o 2,03 proc. najwyżej dziś rano od 3 lat był WIG-Chemia (cena akcji Grupy Azoty +2,75 proc.). Wśród składników mWIG-u 40 najniżej od 5,5 lat były ceny akcji spółki Celon Pharma. Wśród składników sWIG-u 80 najniżej od 2 lat była dziś cena akcji Apatoru.

Wcześniej na giełdach Azji i Oceanii minimalnie spadły jedynie wartości głównych indeksów w Nowej Zelandii (-0,18 proc.) i Filipinach (-0,07 proc.). Najsilniej – o +3,17 proc. – rósł dziś Hang Seng.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych na większości rynków lekko dziś rano rosły, ale za wyjątkiem tych wyemitowanych przez rząd Indonezji, nie sięgały poziomów swych nowych       cyklicznych szczytów.

Ceny kontraktów na ropę naftową po wyjściu w ostatnich dniach w pobliże swoich 1,5-miesięcznych maksimów dziś rano pozostawały stabilne (WTI -0,12 proc., Brent –0,05 proc.). Wczoraj swój szczyt z 2020 roku osiągnęła cena kontraktów na ryż na CBOT. W poniedziałek podobnie silnie zwyżkowały wychodząc na historyczne lub ponad 13-letnie rekordy ceny kontraktów na różne typy pszenicy („hard red wheat” na CBOT, „milling wheat” na MATIF oraz „spring wheat” na MGEX).

Euro trzeci dzień z rzędu próbowało dziś rano ostrożnie  odrabiać wcześniejsze straty, które sprowadziły w zeszłym tygodniu jego kurs względem amerykańskiego dolara do najniższego poziomu od ponad 5 lat (EUR/USD +0,19 proc.). Słabszy był jen (USD/JPY +0,22 proc. dziś rano), ale kurs amerykańskiego dolara względem japońskiej waluty pozostawał poniżej 20-letniego maksimum ustanowionego tydzień temu.

Po spadku w ubiegłym tygodniu do najniższego poziomu od prawie 1,5 roku kurs BTC/USD ponownie próbował dziś utrzymać się powyżej poziomu 30000 USD (+1,09 proc. dziś rano).

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.