Prezes Lagarde uspokaja

13-01-2021 12:20
W wywiadzie internetowym zorganizowanym przez agencję Reuters, prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde uspokoiła rynek mówiąc, że prognozy wzrostu ekonomicznego „wciąż są wiarygodne”. Niemniej w wywiadzie padło kilka ostrzeżeń, o których warto wspomnieć.
Prezes Lagarde uspokaja

Pomimo przedłużających się lockdownów, szefowa EBC uważa, że więcej niepewności dla strefy euro zostało rozwianych, aniżeli pozostaje nierozstrzygniętych. Naturalnie prognozy odbicia o 3,9 proc. r/r w 2021 są oparte o powrót do pełnej aktywności gospodarczej. Zdaniem Lagarde, ograniczenia działalności gospodarczej nawet do końca marca nie powinno negatywnie wpłynąć na dynamikę PKB strefy euro.

Europejski Bank Centralny ocenia, że istotne z punktu widzenia rozwoju strefy euro jest zneutralizowanie ryzyk politycznych związanych z brexitem, a także stabilizacja sytuacji politycznej w USA już po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta.

Lagarde uważa, że bardzo ważne z punktu widzenia tempa odbicia gospodarczego jest rozpoczęcie procesu szczepień, a także dołączanie do tego procesu produktów kolejnych producentów, co znacznie powiększa możliwości służb medycznych. Z punktu widzenia służby zdrowia istotne jest, aby maksymalnie ją odciążyć w najbliższych tygodniach, po to, aby mogła się skupić na szczepieniu maksymalnie dużej liczby osób. W tym celu właśnie zapadają decyzje o przedłużeniu restrykcji. Władze poszczególnych krajów nie chcą „wylać dziecka z kąpielą” i zbyt wcześnie poluzować ograniczeń.

Pewnej dozy optymizmu dodają odczyty wskaźników koniunktury, które raz po raz dają oddech rynkom finansowym. Z punktu widzenia globalnej gospodarki istotne jest czy rządom udało się zahibernować sektor usług u nie doprowadzić do trwałej utraty zdolności wytwórczych. Sektor przemysłowy radzi sobie bardzo dobrze w nowej rzeczywistości, stąd podtrzymanie prognoz odbicia gospodarczego w okolicy 4 proc. wydaje się racjonalne.

Wywiad poprzedza posiedzenie EBC, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Rynek przeszedł całkowicie obojętnie obok danych, a ponowne podbicie rentowności amerykańskich obligacji przełożyło się na wyhamowanie rajdu ryzyka z EUR/USD cofającym się w okolice 1,2175.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.