Powrót inflacji w strefie euro

23-02-2021 11:21
Po pięciu miesiącach ujemnego wzrostu cen mierzonych wskaźnikiem CPI, wartość inflacji konsumenckiej wróciła do wzrostów i wyniosła w styczniu 0,9 proc. r/r. Ostateczny odczyt potwierdza zatem wstępne doniesienia.
Powrót inflacji w strefie euro

Wtorkowa publikacja potwierdziła wszystkie trzy wstępne odczyty. Inflacja bazowa wyniosła w styczniu 1,4 proc., a wzrost cen w ujęciu miesięcznym wyniósł 0,2 proc. Głównymi czynnikami wzrostu cen towarów i usług były zmiany w opłatach za emisję CO2 oraz zmiany w matrycy VAT w Niemczech.

Rynek całkowicie obojętnie podszedł do publikacji, gdyż jedynie potwierdza ona wcześniejsze odczyty. Kurs EUR/USD jest we wtorek nieco niższy i oscyluje wokół poziomu 1,2150. Po wstępnych wzrostach, presja podaży pojawiła się na rynku akcji.

Notowania EUR/USD, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/USD, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.