Poranny przegląd techniczny: EU50, USD/CAD

15-03-2021 10:16
Giełdy europejskie radzą sobie naprawdę bardzo dobrze w ostatnim czasie. Euro Stoxx 50 po korekcie lipcowo-wrześniowej zyskał ok 32,5 proc. zrównując się z ATH. Na rynku walutowym silny jest dolar kanadyjski, który kolejny dzień zyskuje pod wpływem dobrych danych makro.
Poranny przegląd techniczny: EU50, USD/CAD

 

  • EU50

Europejski indeks Euro Stoxx 50 znajduje się w okolicach historycznych szczytów. Kontrakt na indeks ma za sobą 6 wzrostowych sesji i jak na razie zapowiada się, że również dzisiejsza przybierze kolor zielony. W ubiegłym tygodniu notowania EU50 wybiły się górą ze średnioterminowego kanału wzrostowego. Należy uwzględnić jednak fakt, że notowania znajdują się w newralgicznym miejscu. Korekta techniczna w tym tygodniu moim zdaniem jest prawdopodobna. Dziś najlepiej radzą sobie spółki Flutter Entertainment (+6,36 proc.) oraz Danone (+4,54 proc.).

Wykres kontraktu EU50, interwał D1, źródło: TMS Brokers

 

  • USD/CAD

Na fali dobrych danych z kanadyjskiego rynku pracy, które poznaliśmy w miniony piątek, mocno zyskuje CAD. Dane opublikowane o 14:30 12 marca pokazały, że stopa bezrobocia spadła z 9,4 proc. do 8,2 proc. (oczekiwano 9,3 proc.). Dodatkowo zmiana zatrudnienia wyniosła aż 259,2 tys. Konsensus był prawie 5 krotnie niższy. Ożywienie gospodarcze w Kanadzie napędza oczekiwania na wcześniejszą normalizację polityki pieniężnej przez BoC, stąd też reakcja na „Kanadyjczyku”. CAD jest silny nie tylko do USD ale również do euro. Dzis para walutowa USD/CAD przełamała wsparcie na 1,2470 i tym samym kurs jest najniżej od lutego 2018 roku.

Wykres USD/CAD, interwał H1, źródło: TMS Brokers

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.