Poranna przecena PLN

17-10-2022 13:14
Na doniesienia o wstrzymaniu funduszy UE dla Polski złoty dziś rano znalazł się pod presją. Para EUR/PLN urosła do 4,8550 a USD/PLN do 4,9820. Aktualnie PLN zyskuje na sile.

Oprócz pieniędzy na realizację Krajowego Planu odbudowy Polska może nie otrzymać środków z polityki spójności. To aż 75 mld euro dotacji przypadającej na okres 2021-2027. Wg doniesień Rzeczpospolitej pomimo, że nasz kraj zdołał wynegocjować cztery z sześciu programów krajowych, to Komisja Europejska w tym momencie nie zamierza przelać pieniędzy za realizowane inwestycje.

Polski rząd nie wypełnił jednego z podstawowych warunków związanych z kartą praw podstawowych, który gwarantuje zwrot środków. Głównie chodzi o sądownictwo a ściślej mówiąc o wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który polega na likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Aktualnie złoty odzyskał siłę i poranna deprecjacja została zredukowana. Za dolara płacimy teraz 4,94 a za euro 4,81.

Wykres EUR/PLN, dane 15-minutowe, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.