Polska: świetna sprzedaż detaliczna

21-12-2021 10:31
Po niejednoznacznie zaskakującym odczycie produkcji przemysłowej przyszedł czas na dane o sprzedaży detalicznej, w przypadku której trudno znaleźć drugie dno. W listopadzie wartość sprzedaży rosła o 21,2 proc. r/r, choć w ujęciu realnym było to 12,1 proc. r/r. Pomimo rekordowej wartości deflatora dane wskazują na bardzo dużą siłę kupujących. Nie można oczywiście zapominać o zwiększonych zakupach wynikających z Black Friday, niemniej to nie one były w tym przypadku decydującym czynnikiem.
Polska: świetna sprzedaż detaliczna

Krajowa gospodarka jest rozpędzona, a powoli przejawia nawet oznaki przegrzania. Zarówno dane o produkcji przemysłowej, jak i sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyły rynek. Z perspektywy polityki pieniężnej jest to klarowny argument za kontynuacją zacieśniania tak, aby nie doprowadzić do istotnego przegrzania gospodarki. Na rynku złotego nie widać jednak przesadnej reakcji. Kurs EUR/PLN znajduje się nieco powyżej poziomów odniesienia – w okolicy 4,6270.

Notowania instrumentu EURPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.