Polska: spadek PKB w IV kw. o 2,8 proc. r/r

12-02-2021 10:23
W czwartym kwartale 2020 r. PKB Polski spadł o 2,8 proc. w ujęciu rocznym, zgodnie z naszą prognozą, ale mniej niż -3,0 proc. wyznaczone w konsensusie rynkowym. W ujęciu kwartalnym gospodarka skurczyła się o 0,7 proc.
Polska: spadek PKB w IV kw. o 2,8 proc. r/r

Szczegółowe zmiany komponentów dynamiki poznamy dopiero pod koniec miesiąca, kiedy GUS poda obszerniejsze dane. Spodziewamy się spadku konsumpcji prywatnej o 2,4 proc. oraz spadku inwestycji o 8,9 proc., biorąc pod uwagę, że covidowe restrykcje i niepewność prowadzenia biznesu odcisnęły piętno na aktywności gospodarczej.  

Dynamika PKB Polski w kwartale

Prognozujemy, że pierwszy kwartał przyniesie kolejny z ujemną dynamiką roczną (-2,3 proc.), ale już w ujęciu kwartalnym gospodarka powinna ponownie odbijać. W całym 2021 r. wzrost powinien sięgnąć 4,1 proc. w oparciu o przyspieszenie ożywienia gospodarczego po zniesieniu restrykcji i postępach w zaczepieniu społeczeństwa w Polsce i Europie.

EUR/PLN pozostaje stabilny na 4,5035, gdyż dane dotyczą dość odległej (z perspektywy rynku walutowego) przeszłości, ale też nie przynoszą wielkiej niespodzianki. Zakładamy, że EUR/PLN pod 4,51 wyznacza górne ograniczenie dla krótkoterminowego dryfu bocznego przed kolejną falą spadkową. Pozytywne fundamenty stojące za złotym nie uległy zmianie i tylko kwestią czasu jest ponowny retest 4,47.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.