Polska: rząd łagodzi obostrzenia

05-02-2021 11:44
Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin oraz Piotr Gliński zaproponowali poluzowanie części ograniczeń epidemicznych, głównie dotyczących kultury, sportu, oraz hotelarstwa.
Polska: rząd łagodzi obostrzenia

W przypadku hotelarstwa, istotne jest, że otwarcie obiektów noclegowych odbędzie się przy zachowaniu zasady 50 proc. obłożenia dostępnych pokoi. Dodatkowo posiłki mogą być serwowane jedynie do pokoi, a restauracje hotelowe pozostaną zamknięte.

W przypadku kultury, ponownie otwarte zostaną kina, teatry, opery oraz filharmonie. W tym przypadku również będzie obowiązywać zasada 50 proc. wolnych miejsc siedzących. Zabroniona jest konsumpcja oraz naturalnie obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.

W odniesieniu do sportu, rząd zezwolił na otwarcie zewnętrznych boisk, stoków narciarskich oraz basenów z wyłączeniem Aquaparków. W dalszym ciągu zamknięte pozostają siłownie.

Podczas konferencji, premier podkreślił również, że w dalszym ciągu zamknięte pozostaną restauracje. Zapowiadane złagodzenie restrykcji obowiązywać ma od 12 lutego, ale premier podkreśla warunkowość otwarcia. Niestety nie padły informacje o tym, jakie kryteria musza zostać spełnione, aby powrócić do twardszego lockdownu bądź kontynuować łagodzenie ograniczeń.

Złoty pozostaje stabilny przed wystąpieniem prezesa NBP. Kurs EUR/PLN oscyluje wokół 4,4965. Silnie odbija cena kontraktu na WIG20, którego notowania rosną o 2 proc. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.