Polska: rosną ceny produkcji

20-07-2021 10:19
Opublikowana we wtorek porcja danych z Polski wskazuje na stabilną sytuację w sektorze przemysłowym. W czerwcu wartość produkcji przemysłowej rosła o 18,4 proc. r/r i o 4 proc. m/m. Jednocześnie dane GUS wskazują na stale rosnące koszty produkcji.
Polska: rosną ceny produkcji

Inflacja producencka mierzona wskaźnikiem PPI wzrosła w czerwcu do 0,7 proc. m/m i 7 proc. r/r. W takim ujęciu dynamika cen jest najwyższa od stycznia 2012 roku. Znaczący wpływ na wartość wskaźnika w czerwcu miały ceny ropy naftowej. W poniedziałek publikacja danych z rynku pracy wskazała na stabilizację stopniową odbudowę etatów po epidemicznym wstrząsie.

Całość danych stawia polską gospodarkę w dobrym świetle, ale nie są one w stanie zmienić obrazu na rynkach finansowych. Notowania złotego targane są globalnymi sentymentami, a przy braku istotnego wsparcia ze strony NBP (bank wciąż utrzymuje gołębią retorykę) złoty pozostaje wyjątkowo słaby. EUR/PLN oscyluje w okolicy 4,5975. Więcej optymizmu widać na GPW, gdzie WIG20 odbija o 0,5 proc. po poniedziałkowej przecenie.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.