Polska: PKB wyższe od oczekiwań

14-05-2021 10:22
Opublikowane w piątek dane PKB z Polski nastrajają pozytywnie. Polska gospodarka łagodniej przeszła kolejną falę zachorowań.
Polska: PKB wyższe od oczekiwań

Według wstępnych danych w 1Q21 polska gospodarka skurczyła się o 1,2 proc. r/r (prog. -1,4 proc. r/r). W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł o 0,9 proc. (prog. 1,1 proc.). Pomimo nieco wolniejszego wzrostu PKB w porównaniu do 4Q20 oczekujemy, że pierwszy kwartał był ostatnim z ujemną dynamiką PKB w ujęciu rocznym.

Struktura polskiej gospodarki pozwala łagodnie przejść przez kryzys epidemiczny. Rozgrzany przemysł łagodzi skutki zamknięcia znacznej części sektora usług. Dodatkowym stabilizatorem jest eksport, który dzięki słabości złotego stał się jeszcze bardzie konkurencyjny.

Kraj wchodzi w kolejny kwartał ze stabilną gospodarką. Przedsiębiorstwa dostosowały się do pandemicznej rzeczywistości, a stopniowe otwieranie gospodarki (dzięki sprawnemu procesowi szczepień) uwolni duży odroczony popyt, który w dużej mierze zrealizuje się w sektorze usług.

Złoty nie zareagował przesadnie na odczyt. Od czynników fundamentalnych ważniejsze są nastroje na głównym rynku, a tam umocnienie euro spycha do defensywy złotego. Kurs EUR/PLN jest nieco wyższy i utrzymuje się przy 4,5315. WIG20 zalicza w piątek wyraźną korektę, co wyróżnia go na tle lokalnych rywali.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.