Polska: odbicie w sprzedaży detalicznej, tak jakby

21-10-2020 10:41
We wrześniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,7 proc. r/r, mocniej od 2,4 proc. w konsensusie i trochę słabiej od naszej prognozy 2,8 proc. Jest to odbicie po słabym 0,4 proc. odnotowanych w sierpniu, jednak w ujęciu miesięcznym sprzedaż skurczyła się o 1,8 proc., pomimo korzystnej różnicy dni roboczych. Złoty traci, ale przez nowy rekord zakażonych COVID-19.
Polska: odbicie w sprzedaży detalicznej, tak jakby
Polska: odbicie w sprzedaży detalicznej, tak jakby

We wrześniu mocno wzrosła sprzedaż mebli i sprzętu RTV/AGD (kontynuacja silnej sprzedaży na odroczonym popycie) oraz odbiła sprzedaż pojazdów (odreagowanie nieoczekiwanego spadku w sierpniu). Słabo wypadła sprzedaż paliw oraz odzieży i obuwia (ciepły wrzesień opóźnił sprzedaż jesiennej kolekcji).

Dane nie wnoszą nic dla złotego. EUR/PLN wraca do wzrostów i podchodzi do 4,58, a osłabienie złotego zbiega się z informacją Ministerstwa Zdrowia o 10 040 nowych zakażonych COVID-19 – nowy rekord.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.