Polska inflacja potwierdzona

14-01-2022 10:14
Rewizja grudniowej inflacji CPI dla Polski nie przynosi większych zaskoczeń. Zgodnie z wstępnymi szacunkami dynamika wzrostu cen kształtowała się na poziomie 8,6 proc. r/r. Jednocześnie GUS poinformował o średniorocznej wartości wskaźnika, który wyniósł 5,1 proc. To, co w mojej opinii jest najbardziej interesujące, to wartość wskaźnika bazowego, która wyniosła w grudniu 5,3 proc. r/r.
 Polska inflacja potwierdzona

Istotny wzrost inflacji bazowej z pewnością popchnie decydentów monetarnych do dalszych działań w kwestii zacieśniania polityki pieniężnej. W notowaniach złotego trudno doszukać się dużej reakcji. Odczyt potwierdza, że szczyt dynamiki wciąż jest przed nami, choć w mojej opinii (uwzględniając tarcze osłonowe) wypadnie on szybciej niż połowa roku. 

EUR/PLN utrzymuje się przy poziomach odniesienia (4,5384). USD/PLN podążą na południe zgodnie z wytyczonym kanałem spadkowym. 


Notowania instrumentu USDPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.