Polska: finalne PKB bez zaskoczeń

28-02-2022 10:26
Ostateczne dane o PKB w Polsce nie przyniosły większych zaskoczeń. W IV kwartale minionego roku gospodarka rosła o 7,6 proc. r/r, a po rozłożeniu na czynniki pierwsze widać, że prym wiodły inwestycje (+11,7 proc.), wobec wzrostu konsumpcji o 7,3 proc. r/r. Dane są zbliżone do oczekiwań i nie wpływają istotnie na postrzeganie gospodarki. Pandemia z pewnością obniżyła ścieżkę PKB, ale PKB jest systematycznie odbudowywane.
Polska: finalne PKB bez zaskoczeń

W centrum uwagi znajduje się jednak atak Rosji na Ukrainę, który stawia pod znakiem zapytania kształt polityki zarówno pieniężnej jak fiskalnej. Inflacja zapewne wzrośnie wyraźnie (pomimo utrzymania tarczy antyinflacyjnej), co wcale nie musi implikować wyraźnie wyższej ścieżki stóp procentowych. NBP stanie przed trudnym wyborem na najbliższym posiedzeniu, a dotychczasowe oczekiwania odnośnie podwyżki o 50pb należy poddać weryfikacji. Każdy scenariusz wydaje się być w tej chwili możliwy. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.