Polska: dobre dane wsparły złotego

17-05-2023 12:39
Dobra passa złotego trwa. Wczoraj pomogły naszej walucie lepsze od oczekiwań dane o PKB za pierwszy kwartał. Skurczenie się krajowej gospodarki okazało się mniejsze od oczekiwań i wyniosło -0,2 proc. r/r (konsensus wskazywał -0,8 proc.). W relacji kwartał do kwartału mamy wzrost o 3,9 proc. Tu prognozy były dużo bardzie pesymistyczne i oscylowały wokół dynamiki na poziomie 0,7 proc. Kurs EUR/PLN spadło w okolice 4,4820 a dziś ten poziom został ponownie przetestowany. Notowania USD/PLN zahaczyły o 4,1135. Dziś złoty traci głównie ze względu na silniejszego dolara amerykańskiego. Dobre dane z I kwartał oddalają potrzebę obniżek stóp procentowych w tym roku. Ten czynnik w długim terminie powinien stanowić wsparcie dla naszej waluty.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.