Polska: CPI w ujęciu rocznym spada, w relacji miesięcznej rośnie

30-11-2023 10:23
O godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny podał dane na temat cen konsumenckich w Polsce w listopadzie. W ujęciu miesięcznym widoczny jest wzrost do poziomu 0,7 proc. (zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi) z 0,3 proc. w październiku. W relacji rok do roku wskaźnik spadł do 6,5 proc. (prognoza 6,6 proc.) z pułapu 6,6 proc. Złoty jest niewrażliwy na dane. Kurs EUR/PLN wskazuje 4,3460, natomiast notowania USD/PLN lekko spadają do 3,97 po wcześniejszym wzroście z 3,95 do 3,98 (efekt danych inflacyjnych z Francji).
Polska: CPI w ujęciu rocznym spada, w relacji miesięcznej rośnie

O tej samej porze inwestorzy dowiedzieli się jak kształtował się wzrost gospodarczy w naszym kraju w III kwartale. PKB wzrósł o 0,5 proc. r/r. To wstępny szacunek GUS. W II kwartale mieliśmy spadek o 0,6 proc. w ujęciu rocznym. Prognoza wskazywała 0,4 proc. 

W ujęciu kwartał do kwartału polska gospodarka rozwijała się w tempie 1,5 proc. Oczekiwano wyniku na poziomie 1,4 proc. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.