Podsumowanie sesji azjatyckiej i nowojorskiej: 29 IX

29-09-2020 08:05
Wzrosty w Azji przebiegają spokojniej niż wczoraj w Europie i USA; rośnie kontrakt na S&P500. Na FX dysonans między słabością rynków wschodzących a korektą G10 względem USD. GBP znajduje więcej pozytywnych wieści w temacie brexitu.
  • Globalny rajd rynku akcji wyhamował w trakcie handlu w Azji, a inwestorzy staraj się ocenić potencjalne skutki rozmów nad pakietem fiskalnym w  USA i rozwojem pandemii na świecie. W poniedziałek banki ciągnęły w górę S&P500 do najsilniejszego wzrostu od dwóch tygodni (1,61 proc.). W Europie poniedziałek był najlepszą sesją do trzech miesięcy.
  • W Azji optymizm jest skromniejszy z japońskim Nikkei225 wyżej o 0,1 proc.; koreański KOSPI rośnie o 0,9 proc., a chiński Shanghai Composite zyskuje 0,3 proc.
  • Futures na S&P500 jest wyżej o 0,3 proc., a futures na DAX zyskuje 0,2 proc.
  • Na rynku walutowym indeks DXY minimalnie traci do 94,22 po zagadkowej sesji poniedziałkowej, gdzie USD był rozdarty między osłabieniem wokół walut G10, ale utrzymaniem siły wobec walut emerging markets. Niezdecydowanie i niska płynność w segmencie rynków wschodzących są podawane za wytłumaczenie dysonansu.
  • EUR/USD zatrzymał się pod 1,1680, a USD/JPY krąży przy 105,50.
  • GBP/USD jest na 1,2860, a funt znajduje nowe pozytywne informacje w temacie brexitu. The Times donosi, że Europejscy negocjatorzy mogliby być przygotowani do rozpoczęcia pisania wspólnego tekstu prawnego umowy handlowej z Wielką Brytanią, zanim jeszcze rozpoczną się dziś nowe rozmowy.
  • Złoty pozostaje słaby na 4,5930 po tym, jak w poniedziałek stracił 5 gr.
  • Wczorajszy rajd na giełdach pomógł w podsycaniu popytu na złoto – 1878 USD/oz. Ropa naftowa WTI wciąż jest obciążona obawami o osłabienie popytu na paliwa przez pandemię i konsoliduje się blisko 40 USD/b.
  • Demokraci z Izby Reprezentantów zaproponowali nową propozycję pakietu fiskalnego w wysokości 2,2 bln USD; rozmowy między spikerką Izby Reprezentantów Pelosi a sekretarzem skarbu Mnuchinem zostaną wznowione we wtorek.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.