Po komunikacie EBC: główny ruch na rentownościach, EUR stabilne

11-03-2021 14:13
EBC zakomunikował znaczące zwiększanie tempa skupu obligacji w ramach programu PEPP w ciągu następnego kwartału. To sygnał do zahamowania ostatniego wzrostu rentowności i na reakcję nie trzeba długo czekać. Oprocentowanie 10-letnich obligacji Niemiec spada o 5 pb do -0,36 proc. Ale na rynku walutowym emocje są zdecydowanie mniejsze. EUR/USD w pierwszej chwili zjechał z 1,1962 do 1,1941, ale kolejne minuty przynoszą stabilizację blisko 1,1950.
Rentowność 10-letnich obligacji Niemiec; Źródło: Bloomberg, TMS
Rentowność 10-letnich obligacji Niemiec; Źródło: Bloomberg, TMS

Przyspieszenie PEPP sugeruje, że EBC nie zgadza się na wzrost rentowności, który utrudnia transmisję polityki monetarnej. EBC powtarza, że stopy procentowe na obecnym lub niższym poziomie zostaną utrzymane do czasu, aż inflacja zbliży się do celu, zatem dyskontowanie podwyżki wcześniej niż w 2024 r. jest błędne. To powinno utemperować rajd rentowności w strefie euro, choć raczej całkowicie go nie powstrzyma, jeśliby dalej utrzymywała się presja wzrostu z rynku USA.

Dla EUR modyfikacja PEPP był częściowo dyskontowana (dyskusja toczyła sie jedynie o to, czy przyspieszenie zacznie się już teraz), więc dzisiejsza decyzja jest tylko potwierdzeniem. Wprawdzie podnosi ona ryzyko bardziej gołębiego wydźwięku konferencji prasowej prezes Lagarde o 14:30, niewykluczone, że kiedy już zostawimy w tyle ten czynnik ryzyka, rynek przejdzie do sprzedaży faktów. Jakkolwiek spadek rentowności jest gołębi dla waluty, to ostatni skok oprocentowania generował pogorszenie nastrojów i wzrost awersji do ryzyka, z którym EUR/USD był ujemne skorelowany. W efekcie spadki rentowności mogą przynieść pozytywny impuls dla EUR/USD.

EUR/USD - wykres 1H; Źródło: TMSDirect

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.