PMI: usługi w Europie łapią wiatr w żagle

21-05-2021 09:41
We Francji wartość PMI dla sektora usług wyniosła 56,6 pkt (prog. 53 pkt.). Wartość wskaźnika koniunktury dla sektora przemysłowego kształtowała się na poziomie 59,2 pkt. (prog. 58,5 pkt), podczas gdy w Niemczech wg. wstępnych danych PMI dla tego sektora wyniósł 64 pkt. (prog. 65,9 pkt.). Zdaniem ankietowanych niemieckie usługi mają się gorzej od francuskich. Wartość wskaźnika PMI dla tego sektora wyniosła w maju 52,8 pkt. (prog. 52 pkt.).
PMI: usługi w Europie łapią wiatr w żagle

Composite PMI dla niemieckiej gospodarki, źródło: IHS Markit

Composite PMI dla niemieckiej gospodarki, źródło: IHS Markit 

Europejska gospodarka staje się beneficjentem szerszego otwierania gospodarek. Stale poprawiające się tempo szczepień populacyjnych pozwala decydentom na poluzowanie restrykcji epidemicznych i przekłada się na wzrost aktywności gospodarczej. Europa ma pewna przestrzeń do nadrobienia względem USA czy Wielkiej Brytanii, toteż będziemy świadkami doganiania wskaźników w najbliższym czasie.

Silnie rozpędzony pozostaje sektor przemysłowy, który jednak wciąż zmaga się z problemami w postaci przestojów w łańcuchu dostaw. Kwarantanny pracownicze stają się już rzadkością, ale gigantyczny napływ nowych zamówień powoduje wydłużony czas oczekiwania.

Wiatru w żagle nabiera natomiast sektor usług, który silnie dotknęła epidemia COVID19 i wynikające z niej ograniczenia w funkcjonowaniu biznesu. Z ankiet zbieranych przez IHS Markit wynika, że rośnie liczba zamówień w branży, co skutkuje również otwieraniem procesów rekrutacyjnych. W dalszym ciągu jednak wysokie wartości wskaźników koniunktury to efekt nisko osadzonych oczekiwań po trudnych dla branży miesiącach.

Rynek przyjmuje dane z lekkim niezadowoleniem. EUR/USD cofnął się o kilkanaście pipsów do 1,2220, jednak ruch jest stopniowo wygaszany. Z pewnością ciążą wyniki ankiet PMI z największej europejskiej gospodarki, Niemiec, które minimalnie rozczarowały w przypadku przemysłu. Futures na niemiecki DAX wytracił nieco impet, ale wciąż wychodzi nad kreskę.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.