PMI: przewaga Wielkiej Brytanii się powiększa

23-04-2021 10:47
Wyniki ankiet wśród menedżerów w Wielkiej Brytanii przeprowadzone przez Instytut IHS Markit wskazują na coraz większa przewagą brytyjskiego sektora usług nad Europą Kontynentalną.
PMI: przewaga Wielkiej Brytanii się powiększa

W kwietniu wartość wskaźnika PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii wyniosła 60,1 pkt. i była o 1,2 pkt wyższa od prognoz i aż 3,8 pkt. wyższa od poprzedniego odczytu. Znacznie szybsze tempo szczepień pozwala na stopniowe otwieranie restauracji i innych punktów gastronomicznych, co z pewnością przekłada się pozytywnie na wynik ankiet koniunktury. W sektorze przemysłowym również zanotowano poprawę, a wartość PMI wyniosła 60,7 pkt.

Menedżerowie wskazują na większy popyt zarówno na dobra fizyczne jak i usługi, a dynamika wzrostu popytu jest najwyższa od 2013 roku. Oczekuje się, że wraz z postępującą akcją szczepień populacyjnych nastroje konsumentów będą się nadal poprawiać. Z pewnością przewaga Wielkiej Brytanii nad kontynentalną częścią Europy jest widoczna, ale też została ona silniej doświadczona epidemią, a więc w ankietach PMI widoczny jest efekt niskich oczekiwań we wcześniejszych okresach.

Szterling odbija w piątek do 1,3867 i powiększa swoją przewagę nad słabym dolarem. Notowania kontraktu na brytyjski indeks FTSE100 również pną się do góry, o około 0,4 proc.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.