PMI: ostateczna poprawa w usługach

07-04-2021 10:14
Ostateczne wartości PMI dla sektora usług w ważnych europejskich gospodarkach prezentują się lepiej niż wstępne szacunki. Nastroje w biznesie się poprawiało, ale ponowny lockdown może je skutecznie zdusić.
PMI: ostateczna poprawa w usługach

Z danych zebranych przez instytut IHS Markit wynika, że nastroje w europejskim sektorze usług się poprawiają, czego efektem są rewizję w górę wstępnych odczytów PMI. Należy jednak pamiętać, że ankiety były zbierane w okresie 12-26 marca, a więc przed ogłoszeniem przedłużenia restrykcji.

Niemniej wartość PMI dla sektora usług w Niemczech wyniosła ostatecznie 51,5 pkt. ( wst. 50,8 pkt.), a we Francji 48,2 pkt. (wst. 47,8 pkt.). Wartość wskaźnika Composite ukształtowała się na poziomie 53,2 pkt., ale zdecydowanie większy wpływ miała na to poprawa w sektorze przemysłowym.

Szczegółowa analiza opisu badania jest o tyle nieuzasadniona, że ankiety nie uwzględniają przedłużenia restrykcji epidemicznych. Od soboty 3 kwietnia we Francji obowiązuje 4 dniowy lockdown, który z pewnością odbije się na aktywności gospodarczej. Władze federalne Niemiec w dalszym ciągu debatują nad restrykcjami, które miałyby objąć cały kraj, ale sytuacja epidemiczna w kraju nawet bez tego karze przypuszczać, że wynik sektora usług nie będzie należał do rekordowych.

Notowania EUR/USD pozostają jednak niewzruszone danymi. Wstępny odczyt wprawdzie wypadł niekorzystnie, ale kluczowa dla notowań tej pary walutowej w środę jest słabość dolara, która wynika z niższych rentowności amerykańskich obligacji. Kurs EUR/USD oscyluje w środę wokół 1,1875 i jest najwyższy od ponad dwóch tygodni.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.