PMI dla przemysłu najwyższy od 3 lat

19-02-2021 10:30
Najnowsze odczyty wskaźników koniunktury dla sektora usług oraz przemysłu potwierdzają znaną od kilku miesięcy prawdę, że europejski sektor przemysłowy jest odporny na kryzys pandemiczny. Nie można tego jednak powiedzieć o usługach.
PMI dla przemysłu najwyższy od 3 lat

Z najnowszego odczytu dla strefy euro wynika, że wartość PMI dla sektora przemysłu wzbiła się na poziom 57,7 pkt., najwyższy od trzech lat. Jednocześnie ta sama publikacja wskazuje, że wskaźnik dla usług uplasował się na poziomie 44,7 pkt., a więc najniższym od 3 miesięcy. Wskaźnik Composite kształtował się na poziomie 48,1 pkt.

PMI w strefie euro, źródło: IHS MarkitPMI w strefie euro, źródło: IHS Markit

Rynek nieco przeszacował poprawę sytuacji w sektorze usług, ale ogólny efekt dla euro jest pozytywny. Wszystko za sprawą rewelacyjnego stanu przemysłu, który kolejny raz wykazuje gigantyczną odporność na wstrząsy epidemiczne. Kolejny raz podkreślamy jednak, że restrykcje nie dotknęły tego sektora bezpośrednio, czego nie można powiedzieć o usługach.

Inwestorzy oczekiwali poprawy po luzowaniu części obostrzeń w Hiszpanii i Włoszech, ale to nie wystarczyło, aby odmienić losy sektora usług. Większy wpływ na ostateczną wartość wskaźnika miała kontynuacja ograniczeń w innych krajach.

Kurs EUR/USD umacnia się w piątek do poziomu 1,2132, a motorem napędowym jest niezmiennie świetna sytuacja sektora przemysłowego. Notowania pary walutowej są najwyższe od początku tygodnia. Odczyt pozwolił wyznaczyć kierunek dla rynku akcji, który nabrał nieco wiatru w żagle. Futures na DAX odbija o 0,2 proc. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.