PMI dla brytyjskiego przemysłu najwyższy od 10 lat

01-04-2021 11:05
Ostateczny odczyt wskaźnika koniunktury PMI dla sektora przemysłu w Wielkiej Brytanii minimalnie poprawił wstępne szacunku. Wartość wskaźnika kształtowała się w marcu na poziomie 58,9 pkt vs 57,9 pkt. oczekiwane.
PMI dla brytyjskiego przemysłu najwyższy od 10 lat

Czwartkowa publikacja to rewizja, więc nie wywołuje gwałtownych reakcji rynku, niemniej tempo pandemicznego odbicia w przemyśle jest imponujące. Wartość wskaźnika w Wielkiej Brytanii była w marcu najwyższa od 121 miesięcy. 

Na brytyjski przemysł wpływa nie tylko pandemia, ale również konsekwencje brexitu, który odbił się wyraźnie na łańcuchu dostaw. W związku z przygotowaniami do wyjścia z UE dynamicznie rosły zapasy, co ma swoje odzwierciedlenie również w marcu. Sektor odczuwa silną presję w związku ze wzrostem cen. Optymizm menedżerów wzrósł w marcu do poziomów najwyższych od siedmiu lat. 

Rynek jest w czwartek spokojny i nie reaguje przesadnie na doniesienia. Obserwujemy poprawę nastrojów na rynku akcji, natomiast FX utrzymuje poziomy wyznaczone w trakcie środowej sesji. GBP/USD oscyluje wokół 1,3780. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.