PLN: wzrost stawek FRA

30-09-2021 15:16
Na między-banku widać wzrost stawek kontraktów na stopy procentowe. Forward Rate Agreement zareagowały ponowną zwyżką na doniesienia o minutkach RPP.
PLN: wzrost stawek FRA

Minutki z ostatniego posiedzenie RPP okazały się mocno zaskakujące. Co prawda wniosek o podwyżkę stóp procentowych został odrzucony, jednak w dokumencie pojawiła się cyfra 2 proc. W RPP nadal obóz gołębi ma przewagę. Rynek jednak został zaskoczony wnioskiem o wzrost stopy referencyjnej o 1,9 pkt. proc. z obecnego poziomu 0,1. 

Na rynku międzybankowy widoczny jest wzrost stawek kontraktów na przyszłą stopę procentową. To instrumenty, które są handlowane na rynku OTC (czyli nieregulowanym) i służą do zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej w krótkim okresie.  Najbliższy kontrakt FRA 3x6 urósł do poziomu 0,6, kolejny FRA 6x9 do 0,8950, z kolei FRA o parametrach 9x12 do 1,1950. 

Widzimy jednocześnie bardzo silną reakcję aprecjacyjną na złotym. EUR/PLN spada o ponad 5 groszy  z 4,6470 do 4,5930. Wysoki jutrzejszy odczyt inflacji CPI może dodatkowo wesprzeć polską walutę. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.