PLN: nowy program pomocowy dla firm. CO na to RPP?

06-11-2020 13:36
Premier Mateusz Morawicki zaprezentował nowy program wsparcia dla firm poszkodowanych przez COVID-19. „Całkowity koszt, będzie oscylować wokół 9-10 mld zł już dzisiaj. Jeśli będzie potrzebna narodowa kwarantanna, to koszt będzie większy o co najmniej 5-10 mld zł” - wyjaśnił Morawiecki.
PLN: nowy program pomocowy dla firm. CO na to RPP?

Premier zapowiedział, że polska użyje wszelkich narzędzi fiskalnych i monetarnych dla ratowania gospodarki.

EUR/PLN podskoczył o 1 gr do 4,5270. Słowa premiera o narzędziach monetarnych, że RPP na dzisiejszym posiedzeniu może ogłosić nowe instrumenty luzowania polityki.

Naszym zdaniem obniżka stopy referencyjnej (aktualnie 0,10 proc.) nie ma sensu, gdyż stopy sięgnęły efektywnego dna. Rozszerzenie QE także nie wchodzi w grę, gdyż program skupu obligacji jest nielimitowany. Najprostszym rozwiązaniem jest wsparcie działań rządu w walce z COVID-19 i werbalne zadeklarowanie gotowości do dalszego skupu obligacji skarbowych lub emitowanych przez PFR w ramach Tarczy Finansowej 2.0. Alternatywnie w grę może wchodzić uruchomienie programu bezpośredniego wsparcia pożyczkowego dla firm niefinansowych (a’la uruchomiony przez Fed Main Street Lending Program). Nie jest to jednak nasz bazowy scenariusz, choć jeśli Rada będzie chciała bardzo pokazać, że robi cokolwiek, to i obniżka stopy procentowej nie jest całkowicie wykluczona.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.