PKB Wielkiej Brytanii spadł najmocniej o 1709 roku

12-02-2021 08:25
Porcja danych z Wielkiej Brytanii przynosi umiarkowanie pozytywne informacje. Dynamika PKB w 4Q20 wzrosła o 1 proc. kw/kw, bijąc oczekiwania rynku dwukrotnie. W grudniu odczyt wyniósł 1,2 proc. m/m.
PKB Wielkiej Brytanii spadł najmocniej o 1709 roku

Cały rok Wielka Brytania kończy ze spadkiem PKB o 9,9 proc. – największym od 1709 roku. Niemniej dane są bardziej pozytywne niż zakładał konsensus rynku. Zdecydowanie rozprzestrzenianie się nowej mutacji koronawirusa, które zmusiło władzę do podjęcia twardych środków przyczyniło się do pogorszenia tego rezultatu, jednak ostateczny wynik jest nieco bardziej optymistyczny niż można było oczekiwać.

Nieco martwią dane o produkcji przemysłowej, która w prawdzie wzrosła w grudniu o 0,2 proc. jednak rynek oczekiwał wzrostu o 0,5 proc. m/m.

Ostanie doniesienia wskazywały na wynik PKB lepszy od prognoz toteż inwestorzy nie podali w euforię po odczycie. Szterling utrzymuje swoja pozycję z początku dnia. GBP/USD oscyluje wokół 1,3800, a EUR/GBP znajduje się w okolicy 0,8786.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.