PILNE: PLN się osłabia

07-02-2023 12:30
Od poniedziałku notowanie EUR/PLN urosło już o ponad 1 proc. (4,7525), kurs USD/PLN natomiast zyskuje już od pięciu dni i dzisiaj jest notowany na 4,4438. Najistotniejszą kwestią jest tutaj piątkowa publikacja raportu NFP z USA, za którą poszedł spory spadek EUR/USD.

Notowanie EUR/USD przez cztery ostanie dni straciło około 2,50 proc. (ok. 300 pipsów). Siła USD wynika tutaj w dużej mierze z  zaskakującego raportu NFP. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła aż 517 tys., spodziewano się zaledwie 185 tys. W przypadku zmiany w sektorze prywatnym wyniosła 443 tys. (prognozowano 175 tys.). Zaskoczeniem okazała się także stopa bezrobocia, która spadł z 3,5 proc. do 3,4 proc..

Bardzo dobrze wypadł także raport ISM dla usług. Indeks określający zmianę ogólnej aktywności w tym sektorze urósł z 49,2 pkt. aż do 55,2 pkt.. Zmieniła się także wycena przyszłych stóp procentowych obrazowanych przez kontrakty Futures. Wskazują one na zakończenie cyklu na poziomie w okolicy 5,1 proc..

Dzisiaj o 18:00 przemawiać będzie Jerome Powell z Fed. W wywiadzie dla Klubu Ekonomistów z Waszyngtonu będzie miał okazję do przedstawienia swojego stanowiska odnośnie zaskakująco dobrych danych z rynku pracy. Zmienność na głównej parze walutowej będzie wtedy wzmożona.

Dla PLN istotne będą także najbliższe dni. W Sejmie dzisiaj rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie na którym będzie się rozważać ewentualne poprawki do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Ewentualna nowelizacja tej ustawy miałaby odblokować pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy.

Niecały miesiąc temu (13 stycznia) przegłosowano projekt w którym zawarto, że sprawy dyscyplinarne będzie rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Izba Odpowiedzialności Zawodowej (jak dotychczas). Następnie Senat wprowadził poprawkę znoszącą funkcjonowanie Izby. Także założyło się w nich, że wyroki wydane przez tą instytucję okażą się nie ważne.

Nie można także zapomnieć o RPP. Juz dzisiaj rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady, które zakończy się decyzją w środę o nieokreślonej godzinie. Prawdopodobnie stopy pozostaną bez zmian. W czwartek także przemawiać będzie prezes NBP prof. Adam Glapiński (15:00).

Kurs EUR/PLN około 11:00 przekroczył poziom 4,75, jakiego nie widziano od końca października 22’. Obecnie notowanie jest określane na 4,7525. Kwotowanie USD/PLN już wczoraj przekroczył okrągły poziom 4,40. Dzisiaj kurs znajduje się już w okolicy 4,44 (4,4438).

Wykres kursu USD/PLN; interwał: dzienny; źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.