Pierwszy tygodniowy wzrost DJIA od 9 tygodni

30-05-2022 09:51
W minionym tygodniu średnia przemysłowa Dow Jonesa wzrosła o 6,24 proc. Był to najsilniejszy skok w górę wartości tego amerykańskiego indeksu od pierwszego tygodnia listopada 2020, kiedy podobny ponad 6 proc. wzrost rozpoczynał kolejną silną falę wzrostową cen akcji na Wall Street. Dziś – w poniedziałek 30 maja – rynki akcji w Stanach Zjednoczonych będą nieczynny z powodu obchodów „Memorial Day” czyli święta upamiętniającego obywateli USA, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej.
Pierwszy tygodniowy wzrost DJIA od 9 tygodni

Piątkowa sesja w USA przyniosła na ryku akcji w USA znaczące wzrosty. DJIA zyskał 1,76 proc., S&P 500 wzrósł o 2,47 proc., a Nasdaq Composite podskoczył o 3,33 proc. Te indeksy zamknęły się w piątek na najwyższych poziomach od 3 tygodni. Ustanawianie swych nowych 3-letnich maksimów kontynuował chilijski IPSA Index.

Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii traciły nieznacznie jedynie główne indeksy giełd w Indonezji i Malezji. Ponad 2 proc. zyskały filipiński PSEi, japoński Nikkei 225, tajwański TAIEX oraz Hang Seng. Najwyżej od 3 lat był dziś Shanghai B-Share Index.

W Europie główne indeksy wszystkich rynków otworzyły się w poniedziałkowy poranek na plusach. Najsilniej – o +3,87 proc. ok. 9:40  – zwyżkował rosyjski RTS. Norweski OSE osiągnął najwyższy poziom w historii. Najwyższe od końca kwietnia poziomu osiągnęły dziś rano niemiecki DAX (+0,61 proc.) i francuski CAC 40 (+0,61 proc.).

Na GPW WIG-20 rósł ok. godz. 9:44 o 1,39 proc., ale pozostawał poniżej poziomów swoich majowych szczytów. Wśród instrumentów wchodzących w skład tego indeksu taniały dziś rano jedynie akcje PEPCO (-0,8 proc.) i KGHM (-0,03 proc.). Najwyższy poziom od lipca 2020 zaliczyły dziś ceny akcji XTB.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w krajach europejskich lekko dziś rosły ale pozostawały poniżej poziomów swoich osiągniętych w maju cyklicznych maksimów.

Najwyższa od 2 miesięcy była dziś rano cena ropy naftowej (WTI +0,54 proc., Brent +0,68 proc.). Lekko zwyżkowały dziś ceny kontraktów na metale szlachetne (złoto +0,49 proc.). W piątek najwyżej od 5 lat były ceny kontraktów na biały cukier na ICE.

Podobnie jak w piątek kurs EUR/USD wspiął się dziś na najwyższy poziom od miesiąca. Amerykański dolar był dziś najsłabszy od 2 lat względem meksykańskie peso. Lekko dziś rano umacniał się złoty (EUR/PLN –0,03 proc., USD/PLN -0,22 proc.).

Z trwającej przez minione kilkanaście sesji konsolidacji wyrywał się dziś rano w górę kurs BTC/USD (+4,56 proc.).

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.