Pierwsze decyzje Bidena

20-01-2021 11:32
Joe Biden planuje niezwłocznie rozpocząć proces „naprawiania błędów poprzedniej administracji”, donosi agencja Bloomberg. Jeszcze przed inauguracją, prezydent elekt zapowiedział wydanie przynajmniej 15 rozporządzeń wykonawczych.
Pierwsze decyzje Bidena

Korzystając z przysługujących prezydentowi uprawnień, Biden chce niezwłocznie zająć się sprawami m.in. klimatu i imigracji.

  • Jedną z pierwszych decyzji, będzie powrót do paryskiego porozumienia klimatycznego oraz ponowne dołączenie do Światowej Organizacji Zdrowia. W kwestii zdrowotnej, nowy prezydent chciałby, aby w budynkach federalnych był obowiązek noszenia maseczek, a także praktykowania dystansu społecznego.
  • Przechodząc do kwestii imigracji, Biden natychmiast nakaże zaprzestać prac przy budowie muru na granicy z Meksykiem. Szczególnie istotne politycznie będzie również zniesienie zakazu wjazdów obywateli z niektórych krajów muzułmańskich.
  • Szczególnie ważne gospodarcze jest planowane cofnięcie zgody na budowę ropociągu KeystoneXL biegnącego na terenie USA i Kanady. Taka inwestycja całkowicie nie wpisywałaby się w klimatyczne obietnice Bidena dotyczące zielonych źródeł pozyskiwania energii. W kwestii klimatu, nowy prezydent chciałby, aby firmy energetyczne zrewidowały swoje standardy czystości emisji.

Kurs EUR/USD jest słabszy we wtorek, ale doniesienia agencji prasowych nie wpływają na niego znacząco. Większość zapowiedzianych dzisiaj decyzji jest już wycenionych przez rynek, gdyż nie są one rewolucyjnymi pomysłami, a jedynie realizacją sztandarowych obietnic.

Bez reakcji pozostał również kurs USD/CAD. Podobnie jak w przypadku innych działań, tak i w przypadku ropociągu, sytuacja była praktycznie przesądzona po zwycięstwie Bidena. Para porusza się w środę w trendzie bocznym z kursem w okolicy 1,27. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
71% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.