Oczekiwania w Niemczech lepsze od sytuacji bieżącej

16-02-2021 11:28
O 11:00 na rynek napłynęła porcja dość dobrych informacji. Po tym jak, według wstępnych szacunków, PKB strefy euro skurczyło się mniej od oczekiwań, ankietowani przez instytut ZEW lepiej od prognoz ocenili perspektywę koniunktury w największej gospodarce strefy euro.
Oczekiwania w Niemczech lepsza od sytuacji bieżącej

Według najnowszego odczytu indeks ZEW w ocenie perspektyw ukształtował się na poziomie 71.2 pkt. vs 59.5 pkt. oczekiwana. Jednocześnie nieco rozczarowujący jest odczyt oceny bieżącej, której wynik wypadł słabiej od prognoz i ukształtował się na poziomie -67,2 pkt.

Ankietowani wskazywali na problemy z tempem szczepień przeciwko COVID19, co znacząco obniża bieżącą ocenę koniunktury, ale też pozytywnie wpływa na ocenę perspektyw, gdyż rynek spodziewa się skokowego przyspieszenia szczepień populacyjnych. Skok w ocenie perspektyw jest najwyższy od września ubiegłego roku, co nasuwa na myśl pewną analogię odnośnie cykliczności epidemii. Poprzednio taki rezultat uzyskano tuż przed nadejściem drugiej fali epidemii, a część ekspertów medycznych sugeruje, że właśnie znajdujemy się w momencie, który zadecyduje czy będziemy mieli do czynienia z trzecią, wiosenną falą zakażeń.

Rynek bardzo spokojnie podszedł do odczytu, który de facto nie wniósł nic nowego. Kurs EUR/USD korzysta z osłabienia dolara i wymazuje całkowicie poprzedni ruch spadkowy osiągając poziom 1,2156.

Notowania EUR/USD, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/USD, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.