Nowy rekord zachorowań w Polsce wypycha EUR/PLN ponad 4,55

15-10-2020 11:17
Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia informuje o 8099 nowych przypadkach zachorowań na koronawirusa w Polsce i 91 zmarłych z powodu COVID-19. To nowy rekord zachorowań, który podnosi ryzyko zaostrzenia restrykcji gospodarczych, a nawet całkowitego lockdownu. Złoty osłabia się dziś o 0,9 proc. do euro i przekracza 4,55. W regionie tracą też forint węgierski i korona czeska.
Nowy rekord zachorowań w Polsce wynosi EUR/PLN ponad 4,55
Nowy rekord zachorowań w Polsce wynosi EUR/PLN ponad 4,55

W skali tygodnia wciąż najsłabszy jest HUF, przed PLN i CZK, ale awersja do ryzyka uderza też w RUB i ZAR.

W przypadku EUR/PLN, przynajmniej odreagowanie październikowej fali spadkowej oznacza powrót kursu do 4,59-4,60.

Pogorszenie nastrojów w Europie z powodu wzrostu zachorowań spycha EUR/USD do 1,1706. Czerwono jest na europejskich parkietach. Niemiecki DAX traci prawie 3 proc. WIG20 spada o 2 proc.

W Polsce rząd ma dziś zakomunikować nowe restrykcje, w tym prawdopodobnie rozszerzenie stref czerwonych na duże miasta.

W raz z pogorszeniem perspektyw gospodarczych w Polsce, rynek zaczyna wyceniać dalsze luzowanie polityki pieniężnej. Od początku października kontrakt FRA6x9 (oczekiwania dla 3-miesięcznego Wiboru za 6 miesięcy) spadł o 4 pb do 0,115 proc. Aktualny poziom stawi Wibor3M wynosi 0,22 proc. przy stopie referencyjnej RPP 0,1 proc.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.