Niemcy: spadek inflacji postępuje

31-01-2024 14:38
Niemiecka inflacja ponownie znacznie spadła z 3,7 proc. do 2,9 proc. na początku roku. Wynikało to przede wszystkim z faktu, że wskaźnik CPI w grudniu został zniekształcony w górę przez efekt bazowy w cenach energii, który obecnie zniknął. Natomiast wskaźnik bazowy z wyłączeniem cen energii i żywności spadł tylko nieznacznie z 3,5 proc. do 3,4 proc.
Niemcy: spadek inflacji postępuje

Wzrost cen bazowych i tak jest ważniejszy, ponieważ prawdopodobnie będzie miał wpływ na to, kiedy i jak szybko EBC obniży stopy procentowe. Spojrzenie na szczegóły pokazuje, że niewielki spadek stopy inflacji bazowej wynika wyłącznie z niższego wzrostu cen towarów. To potwierdza, żę  firmy w dużej mierze przeniosły na swoich klientów znacznie zwiększone koszty produktów podstawowych i surowców w ciągu ostatnich dwóch lat. Z drugiej strony, stopa inflacji dla usług ponownie nieznacznie wzrosła po spadku w ostatnich miesiącach.

Ciągły wzrost płac będzie prawdopodobnie cały czas podnosił ceny usług i spowoduje, że wskaźnik bazowy na długo ustabilizuje się powyżej celu EBC. Europejska instytucja będzie prawdopodobnie łagodzić politykę pieniężną wolniej niż oczekuje tego rynek.

Na parze walutowej nie widać było większej reakcji po publikacji danych. Kurs EUR/USD mocniej urósł dopiero po raporcie ADP o 14:15. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.