Niemcy: rosną zamówienia w przemyśle

06-05-2021 08:16
Pomimo rewizji odczytów PMI dla sektora przemysłowego, która obserwowaliśmy na początku tygodnia, sytuacja w niemieckim przemyśle wygląda na stabilną.
Niemcy: rosną zamówienia w przemyśle

W czwartek odnotowano wzrost nowych zamówień przemysłowych o 3 proc. m/m. Dane za marzec pokazują również wzrost zamówień o 31,7 proc. r/r. Tutaj jednak obserwujemy efekt dramatycznie niskiej bazy, gdyż marzec ubiegłego roku był pierwszym miesiącem pandemicznej paniki. 

Dobra sytuacja w przemyśle jest szczególnie istotna, gdyż w obliczu problemów sektora usług, branża przemysłowa jest tą, która podtrzymuje tempo wzrostu gospodarczego niemieckiej gospodarki. Oczekuje się, że w niedługim czasie sektor usługowy zostanie wsparty luzowaniem restrykcji i odbierze część wzrostu sektorowi przemysłowemu. Branża liczy jednak na gigantyczne plany infrastrukturalne (transformacja energetyczna w Europie i pakiet dla infrastruktury w USA). 

Rynek akcji pozostaje niezmieszany po odczycie. Notowania futures na indeks DAX30 oscylują w okolicy poziomów odniesienia. EUR/USD znajduje się przy 1,2005.  

Zastrzeżenia prawne